imkanlar
24
Nis 2018
IEEE INFOCOM2018’de En İyi Bildiri Ödülü Berk Canberk Hocamızın!

İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Berk Canberk ve araştırma grubunun üyelerinden doktora öğrencisi Elif Bozkaya'nın, 15 - 19 Nisan 2018 tarihlerinde Honululu-A.B.D. ’de düzenlenen olan “Uluslararasi Bilgisayar Haberleşmesi Konferansı- IEEE INFOCOM” a kabul edilen  “WiFED: WiFi Friendly Energy Delivery with Distributed Beamforming” konulu çalışması, uluslararası 1606 bildiri içerisinden, “En İyi Bildiri” ödülünü almıştır. Bildiri İTÜ ve Northeastern Universitesi’nden araştırmacıların ortak çalışması sonucunda üretilmiştir. Bu konferansta, bu bildiri ile, konferansın 37 yıllık tarihinde ilk defa Türkiye’den bir üniversite, en iyi bildiri ödülünü almaktadır. Ayrıca bu çalışma, WiFi ağlarında enerji ve veri transferini aynı anda kablosuz gerçeklemeyi başaran dünya literatürdeki ilk model olma özelliğini taşımaktadır. 

IEEE INFOCOM hakkında kısa bilgi:

Bu sene 37.si düzenlenen olan INFOCOM konferansı, haberleşme alanının en eski, köklü  ve prestijli konferanslarından biridir. Makale kabul oranının oldukça düşük olduğu (bu sene %19),  seçici bir konferans olan IEEE INFOCOM’da, sadece alanında ciddi yenilikler içeren fikirleri barındıran, matematiksel ispatı yapılmış, saha testleri gerçekleştirilmiş makalelere yer verilmektedir. Ayrıca, haberleşme dünyasının kritik dönüm noktaları olan 3G, 4G, 5G teknolojileri, WiFi teknolojisi, insansız hava araçları, nesnelerin interneti, moleküler haberleşme, kablosuz enerji aktarımı gibi birçok yeni fikrin ilk defa ortaya çıktığı konferans olarak özel bir öneme de sahiptir. 

Konferans: http://infocom2018.ieee-infocom.org

Çalışma hakkında kısa bilgi:

'WiFED: WiFi Friendly Energy Delivery with Distributed Beamforming' isimli çalışma, 5G huzme tabanlı WiFi ağlar icin kablosuz enerji transferini sağlayan bir protokol tasarımıdır. Wifi temelli hareketsiz veya uçan drone baz istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının, veri transferini etkilemeden kablosuz sekilde sağlayan WiFED, dağıtık huzme temelli olup yeni bir ikili eşleme algoritması geliştirilerek tasarlanmıştır. Hem simülasyon ortamında hem de saha testleri gerçekleştirilen WiFED, 5G WiFi ağlar icin enerji ve veri transferini aynı anda gerçeklemeyi başaran literatürdeki ilk protokol olma özelliğini taşımaktadır. 

image001