imkanlar
14
Eyl 2018
İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları Serisi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Dersi

İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları Serisin 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ DERSİ ile başlıyor

17 Eylül 2018 Pazartesi
Süleyman Demirel Kültür Merkezi


PROGRAM 

10.30. Saygı Duruşu/ İstiklal Marşı
Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA’nın Konuşması
Açılış Dersi
Prof. Dr. Yaser S. Abu-Mostafa
"Artificial Intelligence: Evolution and Revolution (and Hype!)"


Prof. Dr. Yaser S. Abu-Mostafa kimdir?
Prof. Dr. Yaser S. Abu-Mostafa, California Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğretim üyesi ve Machine Learning Consultants LLC’ın Başkanıdır. Temel uzmanlık alanları Makine Öğrenmesi (ML), Yapay Zekâ, Hesaplamaya Dayalı Finans (CF) ve Veri Bilimi olan Prof. Dr. Abu-Mostafa, dünyada makine öğrenmesi konusunda en çok satılan kitaplardan olan "Learning from Data"nın yazarıdır. Dr. Abu-Mostafa’nın makine öğrenmesi üzerine çevrim içi dersleri 5 milyondan fazla izlenmiştir. 

Dr. Abu-Mostafa, California Institute of Technology’de tamamladığı doktora teziyle Clauser En Orijinal Tez Ödülü’ne, aynı üniversitenin lisans ve yüksek lisans derslerinde verdiği katkıdan dolayı 5 ayrı ödüle ve Richard P. Feynman ödülüne layık görüldü. Uluslararası alanda her yıl düzenlenen üst düzey yapay zekâ konferanslarından olan Nöral Bilgi İşleme Sistemleri’nin (NIPS) kurucu ortağı olan Prof. Dr. Abu-Mostafa’nın onuruna, Hertz Vakfı tarafından 2005 yılında lisansüstü Abu-Mostafa Burs Programı oluşturuldu. 

Dr. Abu-Mostafa, aralarında Citibank’ın da yer aldığı birçok köklü şirketin ve yeni girişimin bilimsel danışma kurullarında yer alarak yapay zekâ ve makine öğrenmesi alanlarında danışmanlık yaptı. Scientific American’da yayınlanan 3 makalesinin yanı sıra çok sayıda akademik yayını bulunmakta ve seçkin uluslararası konferanslarda davetli konuşmacı olarak yer almaktadır.