imkanlar
09
May 2019
İTÜ Oyun ve Etkileşim Teknolojileri YL Programı Semineri: "Oyun Tasarımına, Yönetimine ve Finansmana Bulaşan Salgın Hastalık: Bilişsel İlüzyonlar" by Erkan Bayol

Başlık
:
"Oyun Tasarımına, Yönetimine ve Finansmana Bulaşan Salgın Hastalık: Bilişsel İlüzyonlar"
Konuşmacı : Erkan Bayol
Tarih : 9 Mayıs 2019 (Perşembe)
Saat : 12:00
Yer : Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Derslik: 1303

Konuşma Özeti:
Oyunlar, uygulamalar, geliştirilen teknolojiler ve ürünler… Hepsi en büyük silahımız olan beynimizin eserleri. Bize bu gücü veren zihinlerimiz aynı zamanda bize en büyük zorlukları çıkartabilen, dikkatli ve “uyanık” olunmaz ise bizim en büyük düşmanımız olabilen tehlikeli bir organik makine olarak da nitelendirilebilir.

Bu seminerde beynimizin eşsiz özelliklerinden faydalanırken tehlikeli tuzaklarına düşmemek için kendimize hangi soruları sormamız gerektiğini, tasarımdan yönetime ve finansmana kadar her alanda nasıl stratejiler izleyebileceğimizi değerlendireceğiz.


Konuşmacı Özgeçmişi:  
Erkan is directing and designing games, trading, lecturing and assisting many financial institutes, VCs and accelerators. In terms of investment management, analysis and mentorship, he is mostly focusing on technology and gaming startups. He had initiated multiple ventures and still keeping my entrepreneur spirit alive. He is only interested in technology ventures and mostly focusing on gaming and education.

Erkan have directed millions of USD investment and managed hundreds of professionals, operated in different verticals, reached 40 million customers globally. He is the founder of one of the first professional game development studios of Turkey; Ceidot Game Studios (2004). He joined Crytek in 2015 as Director of Game Operations and in 2016 founded another venture, this time focused on VR and mobile; Metaverse Reality Labs.

Erkan is Turkey representative and investment specialist at J.P.Morgan Chase Global Holdings & Co, a subsidiary of J.P.Morgan Chase & Co. He is also guest lecturer at Bahcesehir University (Game Production and Game Business lessons), assisting many respected universities (such as ITU, ODTU and BAU) and accelerators (Faster Capital, The Hatchery) on various topics and acting as a board member at OYUNDER since 2018.